Kadınların Tecavüze Uğramasını Önleme Yolları

Kadınların Tecavüze Uğramasını Önleme Yolları Tecavüz eğitimsizlik ve cahillikten gelir, engellenmesi için eğitim şarttır. Kadınların tecavüze uğramasını önlemenin en etkili yolu eğitimden geçer. Bu eğitim aileden başlar ve küçük yaşta çocuklara verilmesi gerekir. Bu eğitim ahlaki değerleri içeren bir süreçten geçer ve kadın-erkek eşitliğini kardeşler arasında göstererek başlar.

Kadınların Tecavüze Uğramasını Önleme Yolları

Kadın erişkin dişi bireydir. Toplumda kadın kelimesine farklı farklı cinsiyetçi anlamlar yüklenmiştir. Ancak kadın belli bir olgunluğa ulaşmış kişilere verilen isimdir. Kadın düşünebilen, duyguları olan, hissedebilen, annelik duygusunu yaşayabilen, insanlığı yaşatabilen bir türdür.

Tecavüz bireylerin kadın bedeni üzerinden kendini ispatlaması, kadının rızası olmadan cinsel ilişkiye girmesidir. Kadınların Tecavüze Uğramasını Önleme Yolları Şiddetle karşı çıkılan bu eylem bir insanlık suçudur ve tecavüzcülere caydırıcı cezalar verilmelidir.

Kadının Tecavüze Uğramaması İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikle aileden başlaması gereken bu eğitim kardeşler arasında ( kız çocuk – erkek çocuk ) uygulanmalıdır.

 • Aile fertleri sofrayı kaldırırken anne-baba birbirlerine yardımcı olmalı, görev dağılımı ailedeki tüm fertler arasında eşit bir şekilde yapılmalıdır.
 • Ev temizliği yapılırken görev dağılımı yapılmalı, ailedeki bütün fertler ev temizliğine yardım etmeli.
 • Kardeşler arasında cinsiyetçi ayrımın önüne geçilmeli, erkek çocuk gece 10’dan sonra eve gelebilir kız çocuk akşam 6’dan sonra eve gelmemeli gibi yaptırım uygulanmamalı ikisi içinde ortak bir saat belirlenip disiplin sağlanmalı.
 • Kız çocuklara baskı yapılmamalı, çocukların anne babaya güvenmeleri sağlanmalı.
 • Toplumsal olarak yaygınlaşmış cinsiyet ayrımcılığına son verilmeli ve bu aile içine yansıtılmamalı.
 • Aile içinde her bireyin fikirlerine saygı duyulması gerektiği aşılanmalı, herkes eşit söz hakkına sahip olmalıdır.
 • Ailede cinsiyetçi küfürler kullanılmamalı, kadın bedeni aşağılanmamalıdır.
 • Aile içi şiddete karşı durulmalıdır, aile içinde üstünlük kurma olmamalıdır.
 • Ataerkil zihniyetten uzak durulmalıdır, kadın-erkek eşitliği vurgulanmalıdır.
Kadınların Tecavüze Uğraması Engellenebilir

Toplumsal olarak bu konuda hassasiyetimiz artmalı, her aile çocuklarına kadın-erkek eşitliğini vurgulamalıdır. Tecavüz eden insanlar cezalandırılmalı ve bu cezalar caydırıcı nitelikte olmalıdır. Unutulmamalı kadın da erkekler gibidir. Aralarında hiç bir fark yoktur. İnsanlığın gelişimi, geleceği ve devamlılığı için kadınlara ihtiyacımız vardır. Tecavüz eğitimsizlik ve cahillikten gelir, engellenmesi için eğitim şarttır. Bu yüzden çocuklarımıza eşitlik bilincini aşılamalıyız.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

 1. Kadınların Tecavüze Uğramasını Önleme Yolları Kadınların Tecavüze Uğramasını Önleme Yolları için yorumda bulun

  Kadınların Tecavüze Uğramasını Önleme Yolları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kadınların Tecavüze Uğramasını Önleme Yolları için ilk yorumu yapabilirsin.