Kimlerden Enerji Kimlik Belgesi Alınır?

Kimlerden Enerji Kimlik Belgesi Alınır? Enerji kimlik belgesi almak isteyenler, bu belgelerin kimlerden ve nereden alındığını merak ediyor. Bu noktada günümüzde en sık sorulan soruların başındaysa, “Enerji kimlik belgesi nereden alınır?” sorusu geliyor. Bizler de bu noktada merak edilen bütün noktaları cevaplandırmak istiyoruz.

Kimlerden Enerji Kimlik Belgesi Alınır?

Enerji kimlik belgesinin uzman mühendisler vermektedir. Ancak bu mühendisler sıradan mühendisler değildir. Enerji Verimlilik Danışmanları olarak çalışırlar. Enerji kimlik belgesi neresi için çıkartılacaksa, o binayı yakından incelerler. Günümüzde ortalama 37 şirket, bu işi yapmaktadır. Sayı değişkenlik gösterebilir.

Enerji kimlik belgesi aldıysanız, bu belgenin mutlaka bakanlık tarafından onaylanması gerekiyor. Aksi durumda belgeniz geçersiz olacaktır. Bu sebeple çalıştığınız kurumun resmi ve gerçekten işlerini profesyonel bir şekilde yaptığından emin olun!

Enerji Kimlik Belgesinin Bir Süresi Var Mı?

Enerji kimlik belgesi çıkartmak isteyen kişiler, enerji kimlik belgesinin ne zamana kadar çıkartılması gerektiği belirtiyor. Günümüzde bu belge en geç 2020 yılına çıkar çıkartılmalıdır. 2019 neredeyse ortasına gelmemiz, aslında zamanınızın azaldığını gösteriyor. Birçok kişi, maddi masraftan korktukları için ne yazık ki bu kimlik belgesini çıkartmaya yanaşmıyor. Ancak bu son derece yanlış bir davranış. Çünkü enerji kimlik belgesinin fiyatı, çok çok büyük rakamlar değildir. Binanız için gereklilik haline gelen bu belge, mutlaka çıkartılmalıdır. Bunun sebebi ise, enerjinin verimli bir şekilde kullanılmasını sağlar.

Enerji kimlik belgesi için buradan net bir fiyat bilgisi veremiyoruz. Çünkü fiyatlar, binanın durumuna ve daire sayısına göre değişebiliyor. Ayrıntılı bilgi için uzman mühendislerden yardım alabilirsiniz. Daire başı fiyat düştüğü için bu bütçenizi sarsmayacaktır.

Enerji kimlik belgesinin takibini oturan kişiler değil, bina sahipleri yapmalıdır. Eğer ceza gibi bir durum olursa, bundan oturan kişiler değil, bina sahipleri etkilenecektir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

  1. Kimlerden Enerji Kimlik Belgesi Alınır? Kimlerden Enerji Kimlik Belgesi Alınır? için yorumda bulun

    Kimlerden Enerji Kimlik Belgesi Alınır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kimlerden Enerji Kimlik Belgesi Alınır? için ilk yorumu yapabilirsin.