Uluslararası Sektörel Anlaşma Şartları Nelerdir

Uluslararası Sektörel Anlaşma Şartları Nelerdir? Günümüzde imzalanmış olan onlarca uluslararası antlaşma, milletlerin birbirlerine karşı olan sınırlarını belirlemektedir. Uluslararası sektör, uzlaşılması zor ve milletlerin vatandaşlarına tanıdığı bir ayrıcalıktır. Devletlerin birbirlerine karşı olan yardımları yalnızca para olarak değil, askeri ve idari olarak yapılmaktadır. Taraf ülkeler arasında yapılan antlaşmaların önemli bir maddesi gizlilik ve güvendir. Tarafların birbirlerine karşı olan tutumları göz önüne alınarak gerekli koşullarda antlaşmalar iptal edilebilmektedir.

Uluslararası Sektörel Anlaşma Şartları Nelerdir

Koşulların optimum olduğu durumlarda taraf ülkelerin birbirlerine bağlı kalması ve antlaşmanın gereğinin yapılması gereklidir. Antlaşmalarda önemli olan şart, antlaşmanın tarafları arasındaki düzeni belirlemek amacıyla oluşturulmuştur. Şartlara uymayan tarafların gerekirse uluslararası hukuka göre cezalandırılır. Sektörel alanda yapılan antlaşmaların bazıları aşağıda sıralanmıştır.

Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Antlaşmaları

Müzakereleri hazine müsteşarlığınca yürütülen ve bugüne kadar Türkiye’nin 81 ülke ile imzalamış olduğu yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması antlaşması, yabancı bir ülkede yatırım yapan yatırımcının çıkarlarının korunması ve yatırımcının yabancı ülke tarafından kayıp verdirici muamele görmemesi için koruyan bir antlaşmadır. Taraf ülkeler arasında sermaye ve teknoloji akımını arttırmak ve taraf ülkeler arasında ticari bir bağ kurmayı amaçlayan antlaşma, daha çok yatırımcıyı koruma altına almaktadır.

Çifte Vergilendirmeyi Önleme Antlaşması Ve Gereksinimi

Taraf ülkeler arasında işleri veya çeşitli sebeplerle gidip gelen vatandaşların çıkarlarının korunmasını öngören çifte vergilendirmeyi önleme antlaşması, temelde her vatandaşın gidip gelmesi neticesinde açığa çıkan ve devlet tarafından vatandaştan alınan vergilerin; yalnızca tek bir devlet için alınmasına dayanır. Hangi devletin ne zaman vatandaştan vergi alacağının sınırlarını çizmesiyle anlaşma, uluslararası hukuka uygun ve adaletlidir. Türkiye de başta ABD, Yunanistan, Almanya gibi ülkelerle bu antlaşmayı imzalayarak vatandaşlarının çıkarlarını korumaya almıştır.

IPA Çerçeve Antlaşması

Amacı bakımından ülkenin kalkınmasını sağlamak ve AB’nin ülkenin kalkınmasına yardım etmesini talep etmek için oluşturulmuş IPA çerçeve antlaşması, yararlanıcı tüm yaptırımların uygun şekilde yerine getirilmesini sağlamak ve ilgili programların uygulanışını teyit etmek ve kolaylaştırmak için gerekli olan tüm adımların atılımını sağlar. Ülke kalkınması için talep edilen mali yardım, uluslararası hukuka uygun ve tarafların birbirleriyle dayanışmasını amaçlar nitelik taşımaktadır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

  1. Uluslararası Sektörel Anlaşma Şartları Nelerdir Uluslararası Sektörel Anlaşma Şartları Nelerdir için yorumda bulun

    Uluslararası Sektörel Anlaşma Şartları Nelerdir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Uluslararası Sektörel Anlaşma Şartları Nelerdir için ilk yorumu yapabilirsin.